Urīnizvadkanāla striktūras rekonstruktīva ķirurģija

Izmaiņas urīna izvadīšanā vīriešiem visbiežāk parādās pakāpeniski, tāpēc viņi, nepievēršot uzmanību simptomiem, pie neērtībām pierod: vajadzība doties uz tualeti kļūst biežāka, strūklas spiediens samazinās, vienmēr ir pilna urīnpūšļa sajūta. Ar šiem simptomiem noteikti ir jādodas pie urologa, jo urīnizvadkanāla sašaurināšanās var izraisīt nopietnas sekas. Par to, kā šo problēmu ārstēt, pastāsta Rīgas 1. slimnīcas uroloģe Vita Melne.
Karaļu slimība
Urīnizvadīšanas problēmu cēloņi var būt dažādi. Viens no tiem – labdabīga prostatas palielināšanās, kas novērojama vīriešiem pēc 50. Turklāt, jo vecāks ir vīrietis, jo lielāka iespēja, ka viņam būs prostatas hiperplāzija. Bet pie analoģiskām problēmām noved arī urīnizvadkanāla sašaurinājums, kas novērojams vīriešiem, neatkarīgi no vecuma. Iemesli ir dažādi – urīnceļu iekaisuma sekas, urīnizvadkanāla katetrizācija (kas notiek zemāko urīnceļu instrumentālās pārbaudes vai operācijas laikā), kā arī pēc iegurņa kaulu lūzumiem, kad urīnizvadkanāls ir traumēts vai pilnībā bojāts. Tomēr dažreiz šīs slimības cēlonis tā arī paliek nenoskaidrots.
Urīnizvadkanāla sašaurināšanās vīriešiem nav reti sastopama diagnoze: tā sastopama aptuveni vienam – diviem procentiem pieaugušo vīriešu. No šīs slimības komplikācijām nomira Pēteris I. Urīnizvadkanāla sašaurināšanās iemesls var būt infekcija, ģenētiska nosliece, pārciestas operācijas. Sašaurināšanās traucē urīnpūšļa normālu iztukšošanos, pastāvīgu pārmērīgu spiedienu, kas sāk traucēt nieru darbībai, kas dažkārt noved pie nieru mazspējas, pielonefrīta.
Urīnizvadkanāla sašaurināšanās simptomi, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību:
– aizsprostojumu sajūta urīnizvadīšanas laikā,
– manāma strūklas pavājināšanās (strūkla ir maza, spiediens ir mazs).
– nepietiekami iztukšota urīnpūšļa sajūta, nepieciešamība bieži doties uz tualeti,
– sāpes vēdera apakšdaļā.
– nepieciešamība ilgi gaidīt pirms urīna izvadīšanas un nepieciešams sasprindzināt vēdera muskuļus, lai nokārtotos,
– pārtraukta un nevienmērīga strūkla.
Ja izjūtat šādus simptomus, tad labāk doties pie speciālista. Nereti, lai glābtu šādu vīriešu dzīvību, steidzami tiek veikta cistostomija (caurulīte ar maisu).

Līgavainis vēlējies izdarīt pašnāvību… glābusi operācija
Ārste pastāstīja par kādu 36 gadus vecu vīrieti, kurš gatavojies precēties un, uzzinot par to, ka pārāk ilgi nav ārstējis slimību un tagad viņam ir jādzīvo ar caurulīti vēderā un maisiņu urīna savākšanai pie vidukļa, gandrīz izdarījis pašnāvību. “Pirms tam vīrietim vairāk kā piecus gadus bijušas viņa vecumam dīvainas problēmas ar urīna izvadīšanu, ko pavadījušas arvien pieaugošas sāpes vēdera apakšdaļā. Taču cilvēks domājis: iespējams, apsaldējies un sāpes pāries. Kad pacients jau vērsies pie urologa un veicis izmeklējumus, viņš nonāca mūsu klīnikā un mēs izmeklējām viņa slimību, un kļuva skaidrs, ka pie visa ir vainīga urīnizvadkanāla sašaurināšanās,” viņa paskaidroja.
Lieta tāda, ka sūdzības urīnizvadkanālu sašaurināšanās gadījumos ir ļoti līdzīgas tām, kas ir pacientiem ar labdabīgu prostatas hiperplāziju, bieži vien slimību arī ārstē kā hiperplāziju, taču rezultātu nav. Nereti sašaurināšanās tiek atklāta nejauši, kad pacientam veidojas pēkšņa urīna aizture – pacients vienkārši nevar nokārtoties un kā pirmā palīdzība tiek uzstādīta katetra. Un, kad katetru ievadīt neizdodas, tiek konstatēta urīnizvadkanāla sašaurināšanās. Tieši tad ārkārtas situācijās tiek veikta cistostomija – vēderā tiek ievietota caurulīte, lai nodrošinātu urīna izvadīšanu maisiņā.

Latvijā pieejama reti izmantota, taču efektīva metode
Tā kā daudzi no mums nepavadām visu dzīvi vienu, rodas jauna problēma: dzimumdzīves neiespējamība. Turklāt pacienti ir piesaistīti medicīnas iestādei, kurās maisiņš tiek mainīts reizi 6-8 nedēļās.
“Ar caurulīti vēderā ir iespējams dzīvot. Taču daudziem vīriešiem visos vecumos šāda situācija kļūst par moku paildzināšanu, rada psiholoģiskas mokas. Es kā uroloģe vienmēr meklēju atbildi uz jautājumu: ka šiem pacientiem ir iespējams palīdzēt? Un nolēmu doties mācīties pie dažiem no nedaudzajiem “burvjiem”, kuri praktizē jaunu ķirurģisku metodi tādu defektu kā urīnizvadkanālu sašaurināšanās labošanai – pie ķirurga Paksi Satjagraha no Saifulanvāras slimnīcas Malangā, Indonēzijā un profesores Margitas Fišas Vācijā, Hamburgas Ependorfas universitātes medicīnas centrā,” stāsta uroloģe.
Margita Fiša pieņēma dakteri Melni savā uroloģijas nodaļā. Ārstes kopā operēja trīs mēnešus. Pēc tam daktere Melne sāka operēt vīriešus ar urīnizvadkanāla sašaurinājumu Rīgas 1. slimnīcā. Taču pēc tam viņa turpināja apmācības Indonēzijā, pie daktera Paksi Satjagraha.
Jauno vīrieti, par kuru mēs sākām stāstīt, daktere Melne veiksmīgi izoperēja kopā ar indonēziešu ārstu Paksi Stjagrahu. Viņš ne tikai atlaba, bet arī pēc operācijas veiksmīgi apprecējās. Tas ir, viņš atguva arī dzimumdzīves spējas.

Kā var palīdzēt vaigi?
Daktere Vita Melne Rīgas 1. slimnīcā pielieto vismūsdienīgākās urīnizvadkanālu operāciju metodes – gļotādas transplantāciju no pacienta vaiga uz vietu, kur vērojams urīnizvadkanāla sašaurinājums. Tas ļauj izvairīties no orgāna formas maiņas un samazina sašaurinājuma veidošanās iespējamību. Un vaigu gļotāda atjaunojas ļoti ātri.
Operācija ilgst aptuveni 2-4 stundas, atkarībā no izvēlētās operācijas metodes, sašaurinājuma garuma, atrašanās vietas un etioloģijas, un jau pēc divām – trim nedēļām no urīnizvadkanāla tiek izņemta katetra un atjaunojas patstāvīga urīna izvadīšana. Tiek izmantots jaunākais aprīkojums. Pēc Vitas Melnes teiktā, viņas pacienti ir ne tikai jauni cilvēki. Viņai ir bijis pacients – 90 gadus vecs vīrietis, kurš nevēlējies ar caurulīti pie sāniem svinēt savu jubileju. Operācija noritējusi visnotaļ veiksmīgi – gadu viņš nācis uz izmeklējumiem, līdz pateicis, ka esot vesels.